“Swamped” by NOT Trio

“Swamped”

by NOT Trio
Ned McGowan – Piccolo, Flute and Contrabass Flute
Oguz Buyukberber – Eb, Bb, Bass and Contrabass Clarinets
Tolga Tuzun– Piano

Listen on Apple Music

Listen on Spotify

Oğuz Büyükberber, Ned McGowan and Tolga Tüzün come together once again as Not Trio, this time with a new program of experimental and eloquent works originating from the thought and expressive processes of these three accomplished performer/composers. Compositions with improvisations make up the bulk of the works here as their collaboration takes a big step to greater depths of listening, timing, communicating and carefully choosing their expressions from each one’s broad musical experiences.

About their first fully improvised album “Injured”, Henk Jenssen of De Klarinet magazine enthusiastically mentioned the link he sees/hears to the famous “Het Trio” which was one of the most formative Dutch contemporary music groups for many decades. As a former student of Harry Sparnaay who’s one of the founders of Het Trio, Büyükberber of course was already aware of this link even when he asked Tüzün and McGowan for a session. Sparnaay was especially excited about this second session since contrabass clarinet and contrabass flute were also added to the rich sound pallet of this small group. Sadly, his loss shook the modern music community before this release could be completed.

Not Trio dedicates this album to the memory of Harry Sparnaay.

Not Trio olarak ikince kez bir araya gelen Oğuz Büyükberber, Ned McGowan ve Tolga Tüzün, kişisel düşünce ve ifade süreçlerini yansıttıkları deneysel ve akışkan işleri kapsayan yeni bir albüm sunuyor: “Swamped”. Repertuar, her biri usta besteci/icracı olan bu üç deneyimli müzisyenin birlikteliklerindeki dinleme, zamanlama, iletişim ve özenli dışavurumun derinleştiği besteler ve doğaçlamalardan  oluşuyor.

Tamamı doğaçlamalardan oluşan ilk albümleri “Injured” hakkında Hollanda’nın saygın De Klarinet dergisinden Henk Jenssen, 70’li yıllardan beri  Hollanda’nın önde gelen çağdaş müzik gruplarından “Het Trio” ile “Not Trio” arasında gördüğü/duyduğu benzerliği heyecanla dile getirmişti. Het Trio’nun kurucularından Harry Sparnaay’ın eski öğrencilerinden olan Oğuz Büyükberber, beraber çalmak için Tüzün ve McGowan’ı ilk çağırdığında zaten  bu benzerliğin farkındaydı. Sparnaay, bu küçük grubun geniş ses paletine kontrabas flüt ve kontrabas klarinetin de eklenişiden çok etkilenmişti. Ne yazık ki Sparnaay’ın bu albüm tamamlanamadan aramızdan zamansız ayrılışı tüm çağdaş müzik dünyasını derinden sarstı.

Not Trio, bu albümü Harry Sparnaay’ın anısına ithaf ediyor.